Исторически и културни паметници от Османското владичество в Пловдив
Пловдив, вторият по големина град в България, е известен със своето богато историческо и културно наследство. Градът е бил под Османско владичество в продължение на 507 години, което е оставило значителен отпечатък върху неговата архитектура и култура. Много сгради и съоръжения от Византийско време са били запазени и използвани, а нови структури са били построени или достроявани. Сред тези паметници, три от тях са особено значими и достъпни за туристите: Джумая джамия, Имарет джамия и Чифте баня.
Джумая джамия
Джумая джамия, известна още като петъчната джамия, е една от най-старите османски култови постройки на Балканите. Построена е в периода 1433-1436 г. по времето на султан Мурад II на мястото на разрушена християнска църква, посветена на Св. Петка Търновска. Реставрирана е през 1784 г. и се намира в центъра на града, на края на главната улица. Архитектурата на джамията е впечатляваща, изпълнена в т.нар. „клетъчен строеж“, който подсказва влиянието на византийската средновековна строителна техника. Покривът се състои от девет купола с покритие от олово, а минарето е декорирано с диагонална квадратна мрежа от червени тухли върху фон от бяла мазилка.
Вътрешността на джамията е украсена със стенописи, изпълнени с богата растителна орнаментика – клонки, цветове и гирлянди, между които са вмъкнати цитати от Корана. Стенописите са от края на XVII век, но има и такива от началото на XIX век. Уникална е красивата султанска ложа, която е единствената запазена в България.
Всяка година в Джумая джамия в средата на месец февруари се провежда срещата „Кафе на толерантността“. Това събитие събира представители на местната власт, различни религиозни общности (християни, мюсюлмани, израилтяни) и неправителствени организации в знак на добра воля и разбирателство между жителите на Пловдив.
Имарет джамия
Имарет джамия се счита за „най-хубавата и интересна турска сграда в България“. Името й произлиза от думата „имарет“, което означава място за благотворителност и раздаване на храна за бедните. Построена е през 1445 г. от бейлербей Шахбедин паша, който е погребан в специална гробница в двора на джамията. Сградата има форма на буква Т, като фасадата е с открито предверие с пет арки. Най-отличителното в нея са красивите стенописи, правени през XV, XVII и XIX век, изобразяващи гребни и ветроходни кораби, риби, делфини, акули, екзотични животни, както и воини и кървави битки. Минарето на джамията се счита за архитектурен шедьовър.
Чифте баня
Центърът за съвременно изкуство „Баня Старинна“ е архитектурен паметник, разположен в центъра на града на ул. „Четвърти януари“ 23. Бившата турска баня от края на XVI век е наречена „чифте“ (двойка), защото е имала мъжко и женско отделение. Построена е през 1582 г., като са използвани градежни елементи от римско време, които се виждат и сега по зидовете. Вътрешните стени съдържат вдълбани надписи за конструкцията на сградата и средновековен стенопис с геометрични елементи. В средата на мъжката част е имало кръгъл фонтан, а всички помещения са с куполи и в тях са изрязани отвори за светлина.
През 1985 г. в сградата е проведена „Седмица на модерното изкуство“, след което се ражда идеята тя да се преустрои и да се превърне в Център за съвременно изкуство, наричан сега „Баня Старинна“.
Тези три паметника не само свидетелстват за богатото историческо и културно наследство на Пловдив, но и предлагат уникални възможности за туристите да се запознаят с архитектурните и художествени постижения на Османската империя.